Łamana Skała


łamana skała
  • 📐 Wysokość: 929 m.n.p.m.

  • 📅 Data zdobycia: 2021-06-02

  • Pasmo górskie: Grupa Łamanej Skały

Łamana Skała jest jednym z nielicznych diademowych szczytów, na którego wierzchołek nie prowadzi żaden znakowany szlak. Dodatkowo znajduje się on na terenie rezerwatu ochrony ścisłej. Nie można więc nań bezpośrednio wejść. Tabliczkę “zdobywcy” powoli zaś pochłania drzewo, do którego została przybita.

Grota Komonieckiego

Naszego kampera zaparkowaliśmy przy przystanku autobusowym na osiedlu Potrójna (miejscowość Rzyki). Gdy opuszczaliśmy auto zabieram ze sobą jeden z naszych kolorowych parasoli. Łukasz spojrzał na niebo (piękna, słoneczna pogoda) i uniósł jedynie brwi. Wyjaśniam, że potrzebuje go do sesji, a poza tym w górach nigdy nic nie wiadomo.

Żółtym szlakiem spod dolnej stacji resortu Czarny Groń ruszamy ostro w górę. Trzmiele wesoło brzęczą wśród jagodzisk, a my mozolnie zdobywamy kolejne metry. Na grań docieramy po około godzinie podejścia. Stąd powinniśmy ruszyć prosto na szczyt. Gdy dotarliśmy do Rozstaji pod Mlada Horą obierem jednak inną drogę, wiodącą do jaskini – Groty Komonieckiego. Łukasz wzruszył tylko ramionami i zasugerował aby dwa razy zastanowił się nad ścieżką wiodącą ostro w dół.

Powoli na drzewach pojawiają się niebieskie oznakowania jaskini (namalowane sprejem). W oddali słyszymy jednak szum strumienia. Grota jest bardzo ciekawym miejscem na turystycznej mapie Beskidów. Znad jej załomu spada niewielki, urokliwy wodospad. I tutaj wykorzystujemy parasol 😊 Sesja jest trudna, parasol za mały a woda bardzo zimna. Łukasz po minucie ucieka mi z kadru. Ja wytrzymuje nieco dłużej, jestem szczuplejszy więc parasol mnie lepiej chronił.

Łamana Skała

Na szczyt Łamanej Skały docieramy około 30 minut później. Sam wierzchołek znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody, szlak go omija, lecz na jednym z drzew znajduje się „zjadana” powoli tabliczka. Tu też robimy sobie zdjęcie. Ku szczytowi wiedzi wydeptana ścieżka, jednak samą kopułę pokrywa gęsty las i nie ma z niej widoków. A dodatkowo przy skorzystaniu ze ścieżki istnieje ryzyko otrzymania mandatu (ze względu na teren ścisłej ochrony). Ze szczytu schodzimy wzdłuż trasy narciarskie, jest ostro w dół ale znacznie krócej. 66 szczyt w Diademie zdobyty!