Trzy Korony


Trzy Korony
  • 📐 Wysokość: 982 m.n.p.m.

  • 📅 Data zdobycia: 2021-04-04

  • Pasmo górskie: Pieniny właściwe

Trzy Korony są ikoną polskich gór. Potrójny wierzchołek prezentuje się pięknie z każdej strony, a widoki z platformy na najwyższej Okrąglicy zachwycą nawet najbardziej wybrednych górskich wędrowców.

Sokolica i Sokola Perć

W poniedziałkowe popołudnie z Krościenka nad Dunajcem ruszyliśmy żwawym krokiem w kierunku Sokolicy. Cieszyła nas słoneczna pogoda, mała ilość ludzi na szlaku i perspektywa 6-godzinnego spaceru po górach. Na szczycie jednego z najbardziej rozpoznawalnych punktów widokowych w Polsce zgromadziła się większa grupa ludzi. Skały są tu mocno wyślizgane i ostrożnie należy stawiać kroki.

Na konar starej, połamanej sosenki nałożono opatrunek, który chroni drzewo przed infekcją grzybiczą. Ta ikoniczna niegdyś sosna gubi się obecnie przy pieknie widoków. Część wędrowców poszukuje jej dawnej świetności, spoglądając od niechcenia na ten 500-letni cud Natury. Kilka fotek później i po obserwacji małej myszki wśród liści udaliśmy się w stronę Sokolej Perci.

Niebieski szlak z Sokolicy ku Trzem Koronom należy do najbardziej malowniczych polskich ścieżek. Wiedzie częściowo eksponowaną granią, co dodaje mu zarówno uroku jak i stanowi wyzwanie dla osób nieobytych z wysokogórskimi szlakami. Stalowe poręcze, drewniane mostki i schodki ułatwiają wędrówkę. Wkrótce dochodzimy na polanę, gdzie można obrać jedną z dwóch dróg wiodących do najwyższego szczytu tej okolicy.

Zamek Pieniny

Idziemy w stronę Zamku Pieniny. Ruina została umocniona i częściowo odbudowana. Z jednego z podestów mamy ładny widok na inny szczyt Diademu Polskich Gór – Lubań. U wejścia znajduje się kapliczka poświęcona Świętej Kindze. Dalsza ścieżka wiedzie lasem gdzie napotykamy na dość rzadkiego w Polsce Dzięcioła trójpalczastego. Wkrótce osiągamy przełęcz pod Trzema Koronami, skąd metalowym pomostem ze schodkami dochodzimy na szczyt Okrąglicy.

Trzy Korony

Widok z platformy jest jednym z najpiękniejszych jakich można doświadczyć w polskich górach. Nie mogliśmy się wręcz napatrzeć… Na Tatry, na Gorce, na Beskid Sądecki i na Babią Górę. Na przełom Dunajca i Sromowce Niżne z otaczającymi je polami i łąkami. Tylko my, góry i szelest wiatru w załomach metalowych krat platformy widokowej… Wspaniała chwila, którą polecamy każdemu turyście.